İddianamede, Şeyhmus Çap’ın oğlu Y.Ç’nin dilini ve elini yakarken uyguladığı şiddetin öldürülen anne Meryem Çap tarafından ses kaydına alındığı ortaya çıktı. Davanın ilk duruşması 3 Nisan’da İstanbul 35 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Çap’ın yargılanacağı duruşma öncesi Cumhuriyet konuya ilişkin davanın avukatlarından Buse Şahin’le konuştu. Avukat Şahin, “Bu cinayet aslında anlık bir öfkenin sonucu değil. Ne yazık ki evlilik birliğinin kurulmasından beri devam eden bir şiddetin sonucu. Bu şiddet sadece maktulle de sınırlı kalmamış. Müşterek çocuğa da yansımış. Hatta öyle ki çocuğun dilinin ve elinin çakmakla yakıldığına dair ses kayıtlarını bir soruşturma aşamasında da dosyaya sunmuştuk. Bu kayıtlar şiddetin ne kadar derin olduğunu ve boyutunu gösteriyor” dedi. Şahin sözlerini şu şekilde noktaladı: “Kadın cinayetlerinin takip edildiği bir anıt sayaç var. 2023 yılında da sadece toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olarak 406 kadın şiddet nedeniyle hayatını kaybetti. Ne yazık ki Meryem de bu isimler arasında yer alıyor.”
Related Posts
‘Casusluk Faaliyeti’ Meclis’in Gündeminde
AKP milletvekilleri, hafta içi TBMM Başkanlığına 9. Yargı Paketi’ni sunmaya hazırlanıyor. Bu paketle Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yeni bir suç tanımı yapılacak. Amaç, casusluk faaliyetleriyle etkin mücadele etmek. T24’te yer alan habere göre AKP Grup …
Çorlu’da fuhuş operasyonu: 9 tutuklama
İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, ‘Fuhşa yer temin etme ve aracılık etme’ suçu kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında, Çorlu’da 8 masaj salonunda masöz olarak görev yapan kadınlara para karşılığında fuhuş yaptırıldığını …
Okul Sporları Yıldızlar Judo Türkiye Birinciliği Denizli’de Gerçekleştirildi
Denizli’de düzenlenen Okul Sporları Yıldızlar Judo Türkiye Birinciliği’ne 62 ilden 410 sporcu katıldı. Turnuvada kızlarda 9 farklı kiloda, erkeklerde ise 9 farklı kiloda birincilik elde edildi. Türkiye Judo Federasyonu, organizasyonun sporcuların ve antrenörlerin rakiplerini tanımaları için önemli olduğunu belirtti. Turnuvaya katılan Ceylin Şimşek ise olimpiyatlarda ve Avrupa’da derece yapmayı hedeflediğini söyledi.