OpenAI ve Stack Overflow Yapay Zekayı Geliştirmek için İşbirliği Yaptı

Programcılara yönelik çevrimiçi soru-cevap sitesi Stack Overflow ile yapay zeka araştırma şirketi OpenAI arasında gerçekleştirilen işbirliği ile Stack Overflow’un teknik verilerinin kullanılarak yapay zekanın geliştirilmesi hedefleniyor.

Anlaşmaya göre OpenAI, sitedeki 15 yılı aşkın teknik soru ve yanıtlara erişmek için Stack Overflow’un API’sini kullanacak. Bu veriler OpenAI’ın GPT modelini gerçek dünyadaki kodlama sorunlarına ve çözümlerine dayandırarak geliştirmesine yardımcı olacak. Yapay zekanın yanıtları doğrudan Stack Overflow’taki yazarlarına atfedecek şekilde programlanacağı da bilgiler arasında.

Ek olarak Stack Overflow yeni özellikler oluşturmak için GPT modelini dahili olarak kullanacak. Bunun bir örneği de sitede arama ve keşfetmeyi destekleyen bir araç olan OverflowAI. Stack Overflow, kullanıcılar için en alakalı bilgileri ortaya çıkarmak için yapay zekanın en iyi nasıl kullanılacağını belirleyebileceğini söylüyor.

OpenAI ayrıca, Stack Overflow’un OverflowAPI ürününü kullanacak ve ürünlerini kullanan geliştiriciler için model performansını artırmak amacıyla Stack Overflow ile işbirliği yapacak. Bu entegrasyon, OpenAI’nin gelişmiş içerik ve Stack Overflow topluluğundan gelen geri bildirimleri kullanarak yapay zeka modellerini geliştirmesine yardımcı olacak ve içerikle daha derin etkileşimi teşvik etmek için ChatGPT içindeki Stack Overflow topluluğuna atıf sağlayacak.

Stack Overflow, OverflowAI geliştirmelerinin bir parçası olarak OpenAI modellerini kullanacak ve modellerinin performansını en üst düzeye çıkarmak amacıyla dahili testlerden elde edilen bilgilerden yararlanmak için OpenAI ile birlikte çalışacak. Her iki şirket de sistemlerini iyileştirmeye yönelik içgörüleri paylaşacak.

Ortaklığın ilk ortak entegrasyonlarının 2024 ortalarında başlaması bekleniyor. Stack Overflow, anlaşmanın aynı zamanda topluluk odaklı ürünlere uzun vadeli yeniden yatırım yapılmasına da olanak sağlayacağını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x